Druhým peněžním ústavem působícím v Nových Benátkách byla Okresní záložna hospodářská založená v roce 1882 po zrušení kontribučních sýpek. Ty byly založeny rozhodnutím císaře Josefa II, aby na každém panství byla zřízena společná sýpka do které by byly ukládány části úrody jako zásoba pro horší časy. Čas potvrdil jejich opodstatněnost a potřebnost. Rozvojem moderní dopravy ztratily obilní fondy svůj původní význam. Proto byly v roce 1863 přeměněny na kapitál finanční. Sýpky a obilí byly prodány a stržené peníze nadále sloužily zemědělcům prostřednictvím zřízených hospodářských či kontribučenských záložen.
V Nových Benátkách provozovala záložna svoji činnost v secesní dvoupatrové budově postavené na Husově náměstí v roce 1906. Úřadovny byly v přízemí, první a druhé patro bylo vyhrazeno bytům. Časem se ukázaly místnosti pro úřadování nedostatečné co do velikosti i vzhledu.
Vedení záložny se rozhodlo v letech 1939 až 1940 postavit novou budovu, která velikostí, uspořádáním i reprezentačním vzhledem by lépe odpovídala potřebám. Na jižním rohu Husova náměstí byl zbourán hostinec, který byl ve vlastnictví záložny, byl přikoupen sousední dům ve Smetanově ulici a tím byla zajištěna dostatečně velká stavební parcela. Na základě vypsané soutěže byl přijat návrh architektů Stalmacha a Svobody z Prahy. Jeho realizací byla pověřena firma Ing. R. Matolín z Prahy, zednické práce prováděla firma stavitele L. Picka z Mladé Boleslavi. Dokonalá organizace práce umožnila nastěhování nájemníků již 1. ledna 1940 a otevření úřadoven téhož roku v dubnu.
Budova je dispozičně rozdělena do tří částí:
Část záloženská v přízemí a částečně v suterénu.
Veřejnou, tj. divadelní sál s příslušenstvím
Bytovou ve všech patrech
Po zrušení peněžního ústavu bylo v úřadovnách zřízeno zdravotní středisko a po něm finanční úřad. Dnes je zde, po rozsáhlé rekonstrukci, vybudován malý kulturní sál s příslušenstvím.
Úřadovny ve staré budově č. 40 byly současně se stavbou záložny adaptovány na moderní restauraci, která byla roku 1948 přeměněna na okresní politickou školu a později na školní jídelnu, které slouží do současnosti.